Type to search

விருது விழாவில் ஸ்ரீதேவியாக வலம் வந்த மகள். கண் கலங்கிய போனி கபூர்.

Bollywood CINEMA Head Line Top Story

விருது விழாவில் ஸ்ரீதேவியாக வலம் வந்த மகள். கண் கலங்கிய போனி கபூர்.

Share

(Indian Actress Sridevi Rewarded Best Actress National Award)

இந்திய திரையுலகத்தின் நட்சத்திர நடிகை ஸ்ரீதேவியை யாராலும் இலகுவில் மறந்து விட முடியாது. தனது நடிப்பாலும் அழகாலும் கோடி ரசிகர்களை தன்வசம் ஈர்த்தவர். தமிழ்நாடு, சிவகாசியை பிறப்பிடமாக கொண்ட ஸ்ரீதேவி, கமல், ரஜினி என்று பல முன்னணி நச்சத்திரங்களோடு ஜோடியாக நடித்து 80’களில் கொடிகட்டிப் பறந்தவர்.

இதன் பின்னர் இந்தியில் வாய்ப்புகள் வர, மும்பைக்கு பறந்தார். சில காலம் இந்தியில் கவனம் செலுத்திய ஸ்ரீதேவி அங்கும் தனது அழகாலும் சிறந்த நடிப்பாலும் இந்தியிலும் வெற்றிக்கொடி நாட்டினார்.

பின்னர், இந்தி திரைப்பட இயக்குனர் போனி கபூரை காதல் திருமணம் செய்து கொண்டு மும்பையில் செட்டில் ஆனார்.

இவர்களுக்கு ஜான்வி, குஷி என்று இரண்டு மகள்கள் இருக்கிறார்கள். இவரது மூத்த மகள் ஜான்வி தற்போது படங்களில் நடித்து வருவது குறிப்பிடத்தக்கது.

இந்நிலையில், கடந்த பெப்ரவரி மாதம், டுபாயில் நடைபெற்ற திருமண நிகழ்வில் பங்கு பற்ற சென்றிருந்த வேளை, ஹோட்டல் அறையில் இறந்த நிலையில் மீட்கப்பட்டார். இவர் மாரடைப்பில் இறந்ததாக பின்னர் அறிவிக்கப்பட்டது.

இந்திய சினிமாவையே உலுக்கிய இவரின் இழப்பு, இவரின் குடும்பத்தை மிகவும் வாட்டியது. மகள்கள் தாய் இன்றி தினமும் ஏங்கி வருகின்றனர். இந்நிலையில், ஸ்ரீதேவி இறப்பதற்கு முன்னர் இறுதியாக நடித்த ‘MOM’ திரைப்படம் இந்திய அளவில் பேசப்பட்டது.

இவரின் அபாரமான நடிப்பு, தாய் மகள் பாசம் , குடும்ப பெண்ணின் வாழ்க்கை என ஒரு பெண்ணின் வாழ்க்கையை முன்னுதாரணமாக காட்டி சிறப்பான நடித்து அனைவரது பாராட்டையும் அப்போதே பெற்றிருந்தார்.

இந்நிலையில், இந்தியாவின் திரைப்படத்துறைக்கான உயர்ந்த விருதான இந்த வருடத்தின் தேசிய விருதுகள் சமீபத்தில் அறிவிக்கப்பட்டிருந்தன. ‘MOM’ படத்தில் நடித்திருந்த ஸ்ரீதேவிக்கு ‘சிறந்த நடிகைக்கான’ தேசிய விருது அறிவிக்கப்பட்டிருந்தது.

விருதை பெறுவதற்காக ஸ்ரீதேவி குடும்பத்திலிருந்து, அவரின் கணவர் போனி கபூர், மகள்கள் ஜான்வி,, குஷி சென்றிருந்தார்கள். இதில் ஜான்வி தாயார் ஸ்ரீதேவியின் பட்டு புடவை உடுத்தி, தாயாரின் நினைவுகளை சுமந்து, பார்ப்பதற்கு ஸ்ரீதேவி போல வந்திருந்தார். ஸ்ரீதேவி முன்னர் ஒரு விருது விழாவுக்கு உடுத்த அதே பட்டு புடவையில் ஜான்வியும், இளைய மகள் குஷி Half-Saree யிலும் வந்து தாயார் ஸ்ரீதேவிக்கு மேலும் பெருமை சேர்த்துள்ளனர்.

இந்நிலையில் விருது விழாவில் ஸ்ரீதேவியின் விருது அறிவிக்கப்பட்ட போது போனி கபூர் கண்கலங்க அவரது மகள் கண்ணைத் துடைத்து அவரை தேற்றிய புகைப்படம் தற்போது வைரலாகி வருகிறது.

இறந்தாலும் வாழும் ‘Indian Lady Super Star’ ஸ்ரீதேவிக்கு மீண்டும் கிடைத்த பெரும் கெளரவம் இதுவென்றால் மிகையாகாது.

Tag: Indian Actress Sridevi Rewarded Best Actress National Award

19 Comments

 1. I am the manager of JustCBD label (justcbdstore.com) and I’m presently seeking to expand my wholesale side of business. I really hope that someone at targetdomain share some guidance ! I considered that the most suitable way to do this would be to talk to vape shops and cbd retailers. I was really hoping if anybody could suggest a dependable website where I can purchase Vape Shop B2B Marketing List I am presently taking a look at creativebeartech.com, theeliquidboutique.co.uk and wowitloveithaveit.com. Not sure which one would be the most suitable solution and would appreciate any guidance on this. Or would it be simpler for me to scrape my own leads? Ideas?

  Reply
 2. Webs Noogie 28/07/2020

  Aw, this was a very nice post. Spending some time and actual effort to make a top notch article… but what can I say… I hesitate a lot and never seem to get nearly anything done.

  Reply
 3. Bomme Studio 28/07/2020

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and the rest of the website is very good.

  Reply
 4. Joana Vaiou 29/07/2020

  The very next time I read a blog, Hopefully it does not fail me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, however I truly thought you would have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something you could fix if you weren’t too busy looking for attention.

  Reply
 5. Horchata 30/07/2020

  After I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve four emails with the same comment. Is there a way you can remove me from that service? Thank you!

  Reply
 6. Ar Salaan 30/07/2020

  I like reading through a post that will make men and women think. Also, thanks for allowing for me to comment!

  Reply
 7. Harling Security 31/07/2020

  Everything is very open with a really clear explanation of the issues. It was truly informative. Your website is very helpful. Many thanks for sharing!

  Reply
 8. écrou 01/08/2020

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am going through issues with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anyone else having the same RSS issues? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

  Reply
 9. Girard Media 01/08/2020

  Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this information together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

  Reply
 10. Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I am going to return once again since I bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

  Reply
 11. Pretty! This has been an incredibly wonderful article. Many thanks for providing this information.

  Reply
 12. sim so dep 02/08/2020

  Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It’s always useful to read through articles from other writers and practice a little something from other sites.

  Reply
 13. Keder Band 04/08/2020

  I would like to thank you for the efforts you have put in penning this website. I’m hoping to view the same high-grade blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

  Reply
 14. Roller Up 04/08/2020

  I enjoy reading through an article that can make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

  Reply
 15. Mt Drain 04/08/2020

  I was able to find good info from your content.

  Reply
 16. Arba Pro 05/08/2020

  After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Appreciate it!

  Reply
 17. After checking out a few of the blog articles on your site, I really like your way of blogging. I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my web site too and let me know what you think.

  Reply
 18. Zapiano 07/08/2020

  Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

  Reply
 19. Scwelding Academy 07/08/2020

  Good day! I could have sworn I’ve visited your blog before but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I found it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

  Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *